Jakich mieszkań szukają Polacy?

Deweloperzy oraz indywidualni sprzedawcy mieszkań przyznają, że wiedza Polaków na temat nieruchomości z roku na rok jest coraz większa. Oczekiwania osób, które szukają czterech ścian dla siebie rosną, a wymagania co do jakości nieruchomości są większe niż chociażby 10 lat temu. Wielu z nich ma świadomość, że kupno domu to również inwestycja, a jak pokazuje rynek – ceny mieszkań stale pną się w górę. Dziś już nie tylko cena nieruchomości wpływa na jej atrakcyjność. Jak zmieniły się preferencje zakupowy osób szukających mieszkania? Jakie czynniki obecnie decydują o sukcesie pracy dewelopera? Co jest ważne a co ważniejsze dla potencjalnego klienta. Zapraszamy do artykułu, w którym odpowiemy na te pytania.

Gdzie klienci szukają mieszkań?

W XXI wieku, wydaje się, że jest to pytanie retoryczne. Każdy osoba, która czegoś szuka zagląda do internetu przeglądając strony internetowe, profile biuro deweloperskich czy strony z ogłoszeniami. To właśnie tam znajdziemy najwięcej ofert nieruchomości. Możemy pokusić się o stworzenie małego rankingu, gdzie pierwsze trzy miejsca wyglądają tak:

  • strony internetowe deweloperów,
  • serwisy ogłoszeniowe,
  • strony WWW agencji nieruchomości. 

Należy więc zadać sobie pytanie. Czy standardowe biura nieruchomości przechodzą do historii? I tak i nie. Obecnie mamy bardzo dużo możliwości ( nie biorąc pod uwagę obecnie panującej Epidemii ).Umowę kupna-sprzedaży możemy podpisać w mieszkaniu, restauracji lub przy samochodzie. Jest jednak grupa osób, która niezwykle ceni sobie kontakt osobisty właśnie na miejscu u pośrednika nieruchomości. Na miejscu możemy zadać agentowi wiele pytań, a on sam może poznać nas lepiej, dzięki czemu będzie mógł pokazać nam nieruchomości, które faktycznie mogą stać się naszym przyszłym domem lub inwestycją.

Jaką wielkość mieszkania kupują Polacy?

Przeciętna powierzchnia użytkowa wybudowanego mieszkania wyniosła 88,6 m2 i w porównaniu do roku 2018 zmniejszyła się o 1,7 m2 . Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wyniosła 133,8 m2 , natomiast w budynkach wielorodzinnych – 53,1 m2 . Rozpatrując przeciętną powierzchnię użytkową mieszkania według form budownictwa, największe mieszkania odnotowano w budownictwie indywidualnym (143,5 m2 ), najmniejsze w komunalnym (41,6 m2 ). Takie dane możemy przeczytać w Głównym Urzędzie Statystycznym. Klienci coraz chętniej kupują mieszkania, w których mają do dyspozycji miejsca parkingowe na własność. Obecnie średnio na jedną rodzinę (2+1) przypada jeden samochód. Więc jest to nie tylko wygoda, ale i karta przetargowa dla osób, które dbają o swoje pojazdy. Zwiększenie powierzchni mieszkalnej, powiększenie się rodziny lub przeprowadzka z wsi na miasta to jedne z głównych powodów zmiana mieszkania.

Na jakie rzeczy klienci zwracają uwagę podczas kupna nieruchomości

Na początku artykuły wspomnieliśmy, że cena nie odgrywa już kluczowej roli dla klienta, więc co decyduje o podjęciu decyzji zakupowej? Badania pokazują, że klienci chcą więcej pokoi. Jak pokazują dane z GUS szukamy mieszkań o powierzchni ponad 80 metrów kwadratowych. Mało kto decyduje się na kupno mniejszego mieszkania ( kawalerki ). Niemal każdy z klientów kupując nieruchomość na własność chce mieć oddzielną sypialnię ( inaczej to wygląda w przypadku kupna pod inwestycję ). Najważniejszą funkcją mieszkań jest ich funkcjonalność. Należy pamiętać, że nie każde mieszkanie jest ustawne, co przeszkadza klientom, którzy chcą zaaranżować przestrzeń pod własne upodobania. Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesną inwestycję bez rozwiązań smart home, przy czym pojęcie to oznacza nie tylko monitoring części wspólnych czy wideodomofony. Coraz częściej deweloperzy sięgają po zaawansowane systemy infrastruktury mieszkań wykorzystujące internet i urządzenia mobilne. Z badań wynika, że klienci chętniej decydują się na mieszkania odświeżone, częściowo wyposażone. Z roku na rok świadomość Polaków jest coraz większa co przekłada się na aktywny tryb życia. Zdecydowanym faworytem będą mieszkania, które są usytuowane w bliskiej okolicy parku lub ośrodków sportowych ( basen, kluby fitness ). Do równie ważnych udogodnień należy doliczyć:

  • Bliskość sklepów,
  • Dobry dojazd do centrum,
  • Przedszkola lub żłobki w pobliżu,
  • Komunikacja miejska w pobliżu.

Compare listings

Porównać